Windows 10’un yeni güncellemesi Redstone ile gelecek özellikler göründü

Microsoft Yapı 2016 konferansında Windows 10’a gelecek olan Redstone 1 güncellemesinin bu yaz tüm Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacağını açıkladı. Şirket ayrıca bu güncellemenin isminin ‘Windows Yıldönümü Güncellemesi’ adıyla sunulacağını duyurdu.

Windows Redstone Güncellemesi ile gelecek yenilikler

Peki bu güncelleme ile hayatımıza neler girecek? Griçizgi sizin için beliren özellikleri bu haberde derledi.

Yeni Kalem Özelliği

Bu firmanın Yapı 2016 konferansında sunduğu ilk özellikti. Buradaki ana fikir, Windows 10 PC’nin kalemini kullanmayı bir kalem ve kağıt kullanmaya göre daha pratik yapmak.

Kullanıcılar Yapışkan Notlar’da tarih yazdığı zaman otomatik olarak bağlantıya dönüşecek. Bağlantıya tıklandığında Cortana’da hatırlatıcı ayarlanacak.

screen_shot_2016-03-30_at_8.55.19_am_story

Tabi ki bu kadar değil. Kullanıcılar Fotoğraflar uygulamasında fotoğrafların üzerine çizim yapabilecek. Daha ilginci, kullanıcılar 3D modda bir haritada yön değiştirdiklerinde metin de bununla beraber değişecek.

mapsinking_story

Ayrıca dijital cetvel özelliği gibi yenilikler sunan yepyeni bir Mürekkep Çalışma Alanı olacak. Yeni uygulamayı tanıtan Bryan Roper yaptığı çizimi Twitter’dan yayınladı bile.

Yeni Bildirim Merkezi, Android bildirimleri ve Cortana iyileştirmeleri

Bu üç şey de güncellemenin önemli bir parçası olacak. Cortana kullanıcının telefonu, tableti, PC’si, HoloLens’i ve oyun konsolu arasında köprü olmaya daha güçlü şekilde devam edecek.

Eğer Cortana Android telefonunuzda yüklüyse, oradaki bildirimlerinizi PC’de de sunabilecek. Bu kadar da değil, Bildirim merkezi buluta senkronize edilecek, böylece bir cihazdan uzakta olsanız da bildirimlerinizi alabileceksiniz.

Eylem Merkezi ayrıca widget ve kutucuklara sahip olacak ve kart ve kahraman resimlerine de sahip yepyeni bir arayüzle gelecek. Cortana da kartlara sahip olacak.

windows

Bildirimler büyük ölçüde geliştirilmiş de olacak. Ne kadar bildiriminiz olduğuna dair Eylem Merkezinde rakam göreceksiniz.

“Takip Edilebilir” Canlı Kutucuğu

cheseable-978x551

Konferansta yepyeni bir canlı kutucuk özelliği de tanıtıldı. Canlı kutucuklara tıkladığınızda normalde uygulamanın ana sayfasına gidiyorsunuz. Ama artık kutucuk üzerinde gösterilen bilgilerin olduğu yere doğrudan gidebileceksiniz.

“Takip edilebilir” Canlı Kutucuklar Kutucuk üzerinde görmek istediğiniz bilgiyi doğrudan size getirecek.

Başlangıç Ekranı

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi yepyeni bir Başlangıç Ekranı ve Başlangıç Menüsüne sahip olabilir. Ama Microsoft henüz bu konuda karar vermedi ve bu adresten gelecek olan geri bildirimleri dikkate alacak. Siz de oy verebilirsiniz.

image_2-978x375

image_1-978x312

Continuum

Windows 10 Apple’ın Handoff’ında olduğu gibi bir özelliğe sahip olacak. Uygulamanın ismi henüz kesin değil ama kullanıcılar telefonlarına PC’lerinden cevap verebilecekler. Ayrıca telefonlarında bir uygulamada başladıkları işlere PC’lerinden devam edebilecekler.

Buna SMS mesajlaşması da dahildir ve her şey bulut içerisinde senkronize olacağından buna yukarıda gösterilen Mürekkep özelliği de dahil olacaktır.

Microsoft Edge

biometicedge_story

Elbette Edge de yepyeni özelliklere sahip olacak. Gerçi bir kısmı halihazırda Değerlendirme sürümünde mevcut olan eklenti yükleme özelliği ve sekme sabitleme özelliğinden oluşacak.

Edge ayrıca Windows Hello özelliğine de sahip olacak. Böylece internet sitelerine giriş yaparken biyometrik kimlik doğrulama ile çalışabileceksiniz, şifre kullanmak yerine.

Project Centennial

microsoft-build-2016-event-verge_215_story

Microsoft Win32 uygulamalarının Mağaza’ya mevcut halleriyle gelmesine olanacak sağlayacak. Şirket Masaüstü Uygulama Çeviricisi yayınlayacak. Bu yazılım Win32 masaüstü uygulamasını UWP uygulamaya çevirecek. Ama sadece x86 cihazlarda çalışacaklar.

Xbox One Özellikleri

windows_10_xbox_one_build

Daha önce de söylediğimiz gibi Cortana telefonunuz, tabletiniz, PC’niz, HoloLensiniz ve oyun konsolunuz arasında bir köprü olacak. Yani artık Microsoft sonunda Yıldönümü Güncellemesi ile söz verdiği gibi Cortana ile Xbox One arasında bir köprü oluşturacak. Bununla beraber Xbox One’da Universal bir Mağaza görebileceğiz.