Microsoft Edge tarayıcıya daha fazla eklenti desteği getirmeye hazırlanıyor

Microsoft iki hafta önce, geliştirme aşamasında olan Redstone sürümünü içeren Windows 10 Değerlendirme Sürümü yapı 14291’i yayınladı. Bu sürümde uzun zamandır beklenen Edge tarayıcı için eklenti özelliğinin gelişim aşamasında olan bir sürümü de yer aldı.

Bu yapıda Microsoft Translator, bir Reddit eklentisi, ve Mouse Gestures olmak üzere üç eklenti mevcut.

extensions_crop2.0

Bugün yapılan Build 2016 geliştirici konferansının bir oturumunda Microsoft daha fazla eklenti üzerinde çalışıldığını duyurdu ve bazılarının sonraki Windows 10 Değerlendirme Sürümü yapısında sunulacağı belirtildi. Bu bir şirket teyidinden çok bir amacın belirtilmesi gibiydi. Microsoft sonraki versiyonda yeni eklentilerin yer alacağı açıklamalarının açık biçimde sadece bir ‘hedef’ olduğunu belirti.

AdBlock Plus Microsoft Edge’ye mi geliyor?

Yeni eklentilerin arasında büyük ihtimalle AdBlock Plus da yer alacak. Şirketten bir çalışan geçen yıl Edge için bir eklenti üzernde çalıştıklarını teyit etmişti. OneNote Clipper de muhtemel olarak gelmesi beklenen eklentilerden birisi ve birçok eklenti de henüz geliştirme aşamasında.

Microsoft’dan bugün yapılan bir açıklamada yeni eklentilerin ‘yavaş yavaş’ gelecekti değerlendirme sürümlerinde yer alacağı ve resmi olarak yayınlanmadan önce kullanıcı geribildirimlerinin özenle incelenerek hareket edileceği belirtildi. Microfost eklentilerin kullanıcılar için önem ihtiva ettiğini ve onları “bekledikleri güven içerisinde” kullanabilmelerini amaçladıklarını belirtti.