Sitenizi HTTP Önbellekleme (Caching) ile optimize ederek hızlandırma

Sunucunuzdaki Javascript ve gzip dosyalarınızı nasıl hızlandırabilir ve önbellekleme ayarları yapabilirsiniz konusunda son zamanlarda derin araştırmalar içerisindeyim. Bunun nedeni açık: site performansı gelecek demektir.

Web siteler için hız 1 numaralı özellik olabilir. Kullanıcılar beklemekten nefret eder, açılmayı bekleyen videolar ve sayfalar, yavaş açılan resimler bıktırıcıdır. Rahatsız edici kullanıcı deneyimi oluşur. Site optimizasyonu, üzerinde zaman harcamaya değer bir şeydir, o zaman haydi başlayalım.

Önbellekleme (Caching) nedir?

Önbellekleme (caching) programlamada zaman kazandırıcı unsurlara çok iyi bir örnektir. Sonuçları alanlara depolayarak zaman kazanabilirsiniz.

Websitelerde ise tarayıcı resimleri, style dosyalarını, javascript dosyalarını ya da sayfanın tamamını kopyalayıp kaydedebilir. Daha sonraki zamanlarda kullanıcı bu kaynaklara (bir logo ya da script gibi, her sayfada mevcuttur) ihtiyaç duyar, tarayıcı bunları tekrar indirmemelidir. Daha az indirme daha fazla hız ve memnun edici site anlamına gelir.

Bir tarayıcının bir sayfayı sunucudan nasıl getireceğine dair kısaca bir hatırlatıcı:

http-http-request

  1. Tarayıcı: Hey! index.html var mı?
  2. Server: (Bakılıyor…)
  3. Server: Herhalde, kanka! Tam burada!
  4. Tarayıcı: Mükemmel, onu şimdi indiriyorum ve kullanıcıya gösteriyorum.

(Gerçekte HTTP protokolde küçük farklılıklar olabilir.)