NASA hibrit uçak yapma yolunda ilerliyor

NASA’nın atmosfer içindeki çalışmaları hemen hemen dünya dışı görevleri kadar çok fazla ilgi çekmiyor ama onların gezegenimiz üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

NASA Glenn Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar işlevi tıpkı bir hibrit araba gibi olacak bir hibrit uçak geliştirilmesi üzerinde çalışıyorlar. Araştırmacılar gök yüzünde hem elektrikle hem de fosil yakıtla çalışan bir uçak yapabileceklerine inanıyorlar.

Bilim adamları hibrit sistemin tüm bileşenleri üzerinde çalışarak yeni hibrit elektrik motorunu geliştiriyorlar. Ayrıca uçakta kablo şebekesinin izolasyonu gibi ufak parçaların iyileştirilmesi için de çalışıyorlar.

Konu hakkında konuşan bir NASA mühendisi Amy Jankovsky, “Bu sistemler türbin motorları ile birlikte uçağın her tarafına yakıtın yanma miktarını azaltacak düzen içinde güç vermek için çalışan elektrik motorları ve jeneratörler kullanırlar. Bizim araştırma kısmımız, sistemin hayata geçmesi için gerekli düzeyde hafif makineler ve elektrik sistemleri geliştirmek.” dedi.

Araştırmacılar bu geliştirmelerin yakıt konusunda yüzde 30’a kadar verim sağlayacağını düşünüyor. A.B.D.’deki ticari uçuşlarda geçen yıl 8.9-milyar galon (33.7-milyar litre) yakıt kullanıldığını göz önüne alırsak bu çok büyük bir benzin tasarrufu ve karbon emisyonunda azalma anlamına gelir.