L’Oreal’in yeni çıkartması sayesinde güneşlenmek daha güvenli olacak

En büyük teknoloji fuarı CES sayesinde şirketler kendi ürünlerine dair yenilikleri göstermek için muhteşem bir platform buluyorlar. Bu genellikle her şeyi ekranlara yerleştirmekle alakalı oluyor. Samsung dokunmatik ekranlarla donatılmış yepyeni mutfağını tanıtırken Ford ve Toyota, araçların içine uygulamalar oluşturmak için bir araya geliyor. Fakat bazen bu sadece böyle olmuyor.

L’Oreal bir elektronik şirketi değil, bir şampuan şirketi. Fakat bugün My UV Patch olarak adlandırılan yepyeni bir ürün tanıttılar. Ürün kullanıcının vücudundaki UV ışını miktarını ölçmek üzere tasarlanmış. Bunu basitçe anlatmak gerekirse, vücuda uygulanan, üzeri özel boya kaplı bir çıkartma.

Güneşten gelen ışınlar (muhtemelen UV ışınları) çıkartmaya vurduğu zaman boya tepki vererek renk değişikliği gösterecek. Ortaya çıkan rengin yoğunluğu ise güneşe ne kadar maruz kalındığı ile alakalı değişecek. Kullanıcılar daha sonra çıkartmanın bir akıllı telefon uygulaması ile fotoğrafını çekip ne kadar güneşe maruz kaldıklarına dair analiz ve ölçümler alabilecek.

“Güneşe maruz kalma süresi cilt kanserine neden olabilir”

Hastalık Kontrol Merkezi (CDC)’nin aktardığına göre güneşe maruz kalma süresini önemsiz görülemez. UV ışınları cilt kanseri ve bağlantılı doku hasarlarına neden olabilir.