Windows 10 bu akşam resmen geliyor

Microsoft tarafından 29 Temmuz’da yayınlanacağı açıklanan Windows 10 için geri sayım başladı. Bu sabahtan itibaren Windows 10 talep eden cihazlara arka planda yüklenen işletim sistemi bu akşamdan itibaren aktif olacak ve kullanılabilecek.

Microsoft tarafından bu akşam 20:00’de düzenlenecek olan lansman ile resmen yayınlanacak ve kullanıma sunulacak olan Windows 10’a dair meraklı bekleyiş sürüyor.

Kayıtlı kullanıcılar için ücretsiz

Eğer bir Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 satın aldıysanız ya da PC’niz OEM ile Windows lisansı sağlıyorsa ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltme yapabileceksiniz ama bu yükseltme hakkı sadece ilk bir yıl için geçerli olacak.

Windows’unuz kayıtlı mı?

Eğer Windows kullanıyorsanız ve masaüstünüzde bir filigran görüyorsanız, Microsoft sizin kayıtsız bir Windows kullanıcısı olduğunuzu söylüyor demektir.

Myerson, eğer son zamanlarda satın aldığınız bir Windows’ta benzer bir filigran görürseniz bunu satın aldığınız yere iade etmenizi öneriyor.

Eğer halihazırda bir Windows 10 Insider üyesiyseniz ve PC’nizde Windows 10 değerlendirme sürümü yüklüyse Ayarlardan Windows’unuzun etkin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eski PC’ler

Eğer Windows 7’den daha eski bir lisanslı Windows sürümü kullanıyorsanız Microsoft bu durumda Windows 10’a ücretsiz geçiş sağlamayacak.

Microsoft’un doğruladığı fiyatlara göre Windows 10 Home 119 $, Windows 10 Premium ise 199 $ olacak. Home’dan Premium’a geçiş ise 99 $ olacak.

Tablet ve masaüstü modlarını barındıran Windows mobil platformlarla entegre şekilde kullanılabilecek. Microsoft’un yeni tarayıcısı Edge de Windows 10 ile gelecek. Merakla beklenen işletim sistemi Windows’un yeni versiyonu Windows 10, 29 Temmuz’da resmen yayınlanacak.