Hawking, Musk ve diğerlerinden robotik silahlanmanın yasaklanması çağrısı

Araştırmacıların bir kısmı ve teknoloji erkanının önemli isimleri (Elon Musk, Stephen Hawking ve Steve Wozniak dahil) her türlü robotik silahlanmanın yasaklanması çağrısında bulundu.

Onlar robotik silahlanmanın robotlardan oluşan bir ordu oluşmasını sağlayacağı ve bunun yeni bir silahlanma yarışına sebep olacağını söylediler. Ayrıca bu tür bir silahlanma ile robotik silahların suikast, otoriter baskılar, terörizm ve soykırım gibi iğrenç eylemlerde kullanılabileceğini belirttiler. Daha kötüsü bu ölüm makinelerinin elde edebileceği yapay zeka ile kötü üne sahip olacakları ve makinelerin insan hayatını kurtarıcı özelliklerinin geliştirilmesinin göz ardı edilebileceğini belirttiler.

Şu an için ortada bağlayıcı bir metin olmasa da bu durum yakında Birleşmiş Milletler’de görüşme konusu halini alabilir. Dünya çapında son zamanlarda dronelerin teröristler tarafından canlı bomba benzeri kullanılması korkusu bulunuyor. NASA ve Google’ın drone hava trafik sistemi üzerinde çalıştığı da bilinen bir olaydı.