Pluto’nun yüzeyindeki jeolojik özellikler ilk kez tespit edildi

Pluto’ya çok yakınız. Şimdilerde ise cüce gezegen üzerindeki jeolojik özellikleri keşfetmeye başlıyoruz. Son betimleme New Horizons uzay gemisinden geldi. Bilim adamları artık cüce gezegenin doğu ve kuzeydoğu tarafındaki çok şekilli uzun arazi şeridi ve güney kutbundaki karanlık şerit de dahil cüce gezegenin yüzeyindeki biçimleri ortaya çıkarmaya daha yakın.

New Horizons programından bilim adamı Curt Niebur, Washington’daki NASA karargahından yaptığı açıklamada, “Biz artık Pluto’nun yüzeyini görmek için yeterli yakınlıktayız.” dedi.

New Horizons’un son Pluto resmi 9 Temmuz 2015’de gezegene 5.4-milyon kilometre uzaklıktan 27-milyon piksel çözünürlükte alınmış. Pluto’nun yüzeyindeki jeolojik özellikler ilk kez bu menzilde tespit edilebildi.

New Horizons ekibinin son keşiften dolayı duyduğu heyecanı alttaki fotoğraf çok net gösteriyor.

nasa_new_horizons

En iyi tarafı ise, bu resimler önümüzdeki günler gelecek olan daha iyi ve daha fazla resmin sadece başlangıcı olması. New Horizons 14 Temmuz’da tarihi bir uçuş daha gerçekleştirecek. Pluto yüzeyine yapılacak olan en yakın geçişin ardından gelecek resimler yüzlerce kat daha yüksek çözünürlükle olacaktır.