Danimarka rüzgar enerjisi ithal etmeye başladı

Konu yenilenebilir enerjiye gelince, Danimarka resmen bu işi aşmış denilebilir. Danimarka dün itibariyle ülkenin tüm ulusal günlük elektrik ihtiyacının %116’sı kadar üretim yapmayı başardı. Bu eşikten sonra Danimarka tarafı Almanya, Norveç ve İsveç’in Danimarka’dan enerji ithal etme talebine olumlu yanıt verdi. Bu arada yerel yetkililerin aktardığına göre bugün itibariyle enerji üretimi ülke ihtiyacının günlük %140’ına kadar ulaşmış olduğu belirtiliyor.

The Guardian’a konuşan Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’ndan Oliver Joy, “Dünya enerji ihtiyacının %100’ünün yenilebilir enerji ile karşılanması fantezi olarak görünmüyor.” diye konuştu. “Rüzgar enerjisi ve yenilenebilir enerjiler karbon salınımı sorununa kalıcı bir çözüm olabilir ve ayrıca iletimi daha güvenlidir.”

Danimarkalı politikacılar koalisyon oluşturdu

Danimarka uzun zamandan beri yenilebilir enerjide dünya lideri konumunda. Danimarkalı politikacılar 5.6-milyon nüfuslu Danimarka halkının enerji ihtiyacının yarısına kadarını 2020 yılına kadar yenilebilir enerji ile üretmek konusunda koalisyon oluşturdu ve 2014 yılında alınan kararla 2050 itibariyle fosil yakıt kullanımının yasaklanması karara bağlandı.

Bu haftaki dönüm noktası, ülkenin hedeflerine ilerleme konusunda ne kadar kararlı olduğunun göstergesi oldu. The Guardian’ın bildirdiğine göre Danimarka’nın şu anki üretim kapasitesi 4.8GW olarak belirtiliyor.