Windows 10 Mail uygulamasına TLS desteği

Windows 10’un kendi mail uygulaması son güncelleme ile TLS desteğine kavuştu. Neredeyse üç yıldır hizmet veren Windows Mail uygulaması sonunda Windows 10 yapısı dahilinde TLS desteği ile kuvvetlendirildi.

En son mail sunucuları SSL 3.0 desteği sunmasına rağmen kullanıcılar Windows’un mail uygulaması ile mail sunucularına bağlanmakta sorun yaşıyorlardı. Ancak, uygulama Windows 10 yapısı içinde güncellenerek TLS desteği sunar hale getirildi.

Aeyoun’un bildirdiğine göre uygulama hala SSL bağlantısı noktasında tehlikeli durumda. Microsoft gelen mail sunucu için gelişmiş ayarlar kısmından etkisiz kılma seçeneği sunuyor.

Uygulamanın Windows 8, 8.1 ve Phone 8 versiyonları için ne zaman güncelleneceği belli değil fakat zaten yaklaşmakta olan Windows 10 ile bu özellik hazır hale gelecek.

SSL ve TLS nedir

SSL (Secure Sockets Layer), server ile istemci iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek yapılması işlemidir. İnternette güvenli iletişimin sağlanması maksadıyla kullanılan SSL protokolü zamanla geliştirilmiş ve isim değiştirerek TLS (Transport Layer Security) adını almıştır. SSL/TLS, sunucu-istemci uygulamalarının, ağ üzerinde dinlenmelerinin ve asıl veri üzerinde oynamaların yapılmasının önüne geçilecek şekilde güvenli ve tutarlı haberleşmeyi sağlar.