Uluslararası Uzay İstasyonu sonunda yeni ikmal malzemelerini aldı

Rusya’nın insansız aracı Progress M-28M, SpaceX’in Falcon 9 roketinin infilak edip taşıdığı erzak malzemeleri ve bilimsel deneylerin yok olmasından sadece bir hafta sonra bugün sorunsuz şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlandı.

Uzay gemisi, astronot Scott Kelly, kozmonotlar Mikhail Kornienko ve Gennady Padalka’dan oluşan uzay istasyonu ekibine taze malzemeler getirdi. Twitter’dan ses veren Kelly, 14 Nisan’dan beri gelen ilk uzay gemisinden dolayı rahatladıklarını dile getirdi.

ISS bir önceki teslimatı alamamıştı. İçinde deneyler ve yeni su filtreleme ekipmanı olan yük SpaceX’in Falcon 9 roketi ile beraber geçen hafta yok olmuştu. Öncesinde de, Nisan’da tanıtımının ardından ikmal görevine çıkan Progress gemisi kontrolden çıkarak Pasifik Okyanusuna düşmüştü. Eğer son Progress ikmal görevi de başarısız olsaydı Uzay İstasyonu ekibi Ağustos ayına kadar Japon uzay gemisinin teslimat görevini bekliyor olacaktı.

Geçen hafta NASA tarafından yapılan açıklamaya göre ISS ekibinin en az Ekim ayına kadar rahat yaşayabileceği kadar erzağa sahip olduğu belirtilmişti fakat ikmal problemleri gerilime neden olmuştu.

Bu arada 22 Temmuz’da üç yeni ekip üyesi Rus Soyuz kapsülü ile uzay istasyonuna gönderilecek ve mevcut üç ekip üyesi ise evlerine yani dünyaya geri dönecek.