Mars’taki mavi arora ışıklarının dansı dünyadan görülebilecek

Eğer Mars’a seyahat edebilseydiniz belki kızıl gezegenin mavi arora ışıklarını görebilirdiniz.

Fakat bilim adamları artık Mars’taki arora ışıklarının yer yüzünden çıplak gözle görülebileceğini düşünüyor. Avrupa Uzay Ajansı(ESA) ve Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA)’nın aktardığı bilgilere göre bu durum Mars’ı çıplak gözle görülebilen ikinci kayalık gezegen yapıyor.

NASA tarafından yapılan açıklamada, uzay aracının Mars yüzeyinden topladığı veriler ışığında yapılan deneylerin, Mars’ın arorası için en yoğun rengin mavi olduğunu ortaya çıkardığı söylendi. ESA’nın Mars Express adlı uydusu tarafından Mars’tan yansıyan mavi arora ışığı ilk kez 2005 yılında görülmüştü. Mavi arora, NASA tarafından ancak bu yılki Maven görevi sırasında doğrulanabildi.

NASA’ tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, gezegenin manyetik alanı ile güneş tarafından gönderilen enerji parçacıkları çarpıştığı zaman dünya üzerinde aroralar oluşur. Bu parçacıkların bazıları atmosferin üstünde birbirlerini etkileyerek gezegenin kutuplarına doğru çekilir. Güneşin parçacıları dünya atmosferindeki nötr parçacıkları etkileyerek farklı renkler sergilemelerini sağlar. Yeşil ve kırmızı atomik oksijen tarafından etkilendiğini ifade ederken, mavi ve mor ise moleküler azot tarafından etkilendiğini ifade eder.

Mars aroraları ile ilgili bir simulasyon:

Mars aroraları ile ilgili bir simulasyon

Dünyadaki aroraları en iyi gözlemleyebilmek için kuzey veya güney yarım kutupların en uçlarına gitmeniz gerekli fakat Mars’ı keşfetmek için sadece güney yarım kürenin en uçlarına gitmeniz gerekiyor.

Mars artık doğru düzgün bir manyetik alana sahip değil. NASA’nın aktardığına göre kızıl gezegen yaklaşık 3.5 milyar yıl önce küresel manyetik alanını kaybetti. Kızıl gezegen manyetik alanını kaybetmiş olsa da manyetizma bazı yerel noktalarda hala muhafaza ediliyor, özellikle de Mars’ın güney yarım küresinde.

Dev gaz gezegeni Saturn ve Jupiter de kendi arora ışıklarına sahip diğer gezegenlerden.