Google’ın son deneyi Chrome’a yeni süper güçler getiriyor

Google‘ın son deneyi belki de son zamanlarda görülmüş en havalı Chrome uzantısı olabilir.

Google Tone, şirketin kendi çalışması olarak ortaya çıkan yeni bir eklenti. Ses kullanarak sayfaları hızlı paylaşmaya imkan sağlıyor.

Uzantı şu anda Chrome Web Store’da mevcut ve hangi tür bilgisayara sahip olursanız olsun tüm Chrome kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Bu uzantı sayesinde adres çubuğunun yanında yer alan paylaşım ikonuna tıklandığında, etraftaki bilgisayarlar veya komşularınızla ses kullanılarak sayfa adresini paylaşabilirsiniz. Böylece sizin baktığınız sayfa anında istediğiniz kişilerin de ekranına gidiyor.

Özellikle ofis ortamında sayfa adreslerinin daha hızlı paylaşımını kolaylaştıracak uzantı oldukça kullanışlı olabilir.

Google Tone tanıtım videosu

https://www.youtube.com/watch?v=eOcsSd9O_Pc

Google Tone nasıl kullanılır

Gri Çizgi ekibi olarak bu uzantıyı test ettik.

google-tone

Uzantıyı kullanabilmek için öncelikle Chrome’da Google hesabınızla oturum açmanız gerekmekte. Ardından Google Tone ikonuna tıklamanız sayfa adresini yayınlamanız için yetiyor. Yeni Google Tone uzantısı gerçekten beklediğimizden iyi çıktı.

Google Tone indir: Google Tone chrome web store adresi

Neden Google Tone?

Google Tone bilgisayarların iletişimine yardımcı olur. Chrome bilgisayarınızın hoparlörünü kullanarak diğer bilgisayarlar için özel ses imzası oluşturur ve mikrofonlar bunu URL olarak algılar.

Google Tone nasıl çalışır

Google’dan yapılan açıklamaya göre Google Tone bilgisayarınızın mikrofonu ile çalışır. Google Tone URLleri Google’ın sunucularında geçici olarak barındırır ve bilgisayarınızın hoparlör ve mikrofonunu kullanarak yakındaki bilgisayarlara internet yoluyla gönderir. Google Tone uzantısı yüklü olan herhangi bir bilgisayara bu bildirim olarak gider. Bildirimde sadece Google profil adınız ve resminiz görünür.