Kimler Windows 10’a yükseltme yapabilecek?

Microsoft’un kayıtsız Windows sahiplerine de aynı şekilde Windows 10 yükseltme teklifini sunabileceği spekülasyonlarının ardından grubun işletim sistemlerinin genel müdür yardımcısı Terry Myerson sadece kayıtlı Windows kullanıcılarının ücretsiz şekilde yükseltme yapabileceğini doğruladı.

Yazdığı bir blog yazısında, “Windows 10’a ücretsiz yükseltme teklifini sunacağımız zaman kayıtsız Windows cihazları için bu teklif geçerli olmayacak, ancak her zaman yaptığımız gibi kayıtsız cihazlara da Windows 10 sunacağız,” diyen Myserson, Windows’un orijinal olmayan kopyalarının hata, malware, dolandırıcılık ve veri hırsızlığına maruz kalma gibi büyük riskler taşıdığı konusunda uyarıda bulundu.

Bu şu anlama geliyor, kayıtsız Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcıları ödeme yaparak Windows 10’a yükseltme yapabilecekler. Bu arada Microsoft henüz Windows 10 fiyatları ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Windows’unuz kayıtlı mı?

Eğer Windows kullanıyorsanız ve masaüstünüzde bir filigran görüyorsanız, Microsoft sizin kayıtsız bir Windows kullanıcısı olduğunuzu söylüyor demektir.

Myerson, eğer son zamanlarda satın aldığınız bir Windows’ta benzer bir filigran görürseniz bunu satın aldığınız yere iade etmenizi öneriyor.

Kayıtlı kullanıcılar için ücretsiz

Eğer bir Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 satın aldıysanız ya da PC’niz OEM ile Windows lisansı sağlıyorsa ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltme yapabileceksiniz ama bu yükseltme hakkı sadece ilk bir yıl için geçerli olacak.

Windows 10 bu yaz resmi olarak yayınlanmış olacak ve Microsoft’un belirttiğine göre bu tarih Temmuz ayını bulabilir.

Windows 10 ile bir çok yeni özellik ve yükseltme gelecek. Bunlardan bazıları, hibrit laptoplar için tablet ve masaüstü modu, Cortana, yeni Microsoft Edge tarayıcı ve diğer güvenlik iyileştirmeleri.

Eski PC’ler

Eğer Windows 7’den daha eski bir lisanslı Windows sürümü kullanıyorsanız Microsoft bu durumda Windows 10’a ücretsiz geçiş sağlamayacak.