Microsoft Edge daha fazla güvenlik için eski kafalı eklentileri ve ActiveX’i sonlandırıyor

Microsoft yavaş yavaş Internet Explorer’ın yerine gelecek olan Microsoft Edge hakkında ek bilgiler veriyor.

Microsoft Edge sadece yeni bir görünüşe ve yenilenen bir motora sahip olmayacak, ayrıca daha fazla güvenlik, web standardı ve güçlü kodlar içerecek.

BHO ve ActiveX’e elveda

Geliştiricilere göre Microsoft Edge ile gelecek en büyük değişiklik ActiveX ve Browser Helper Objects (BHO)’dan kurtulmak olacak. İki teknoloji de 1990’lara dayanıyor, yani Internet Explorer’ın ilk zamanları.

ActiveX yerel Windows teknolojilerini tarayıcıya entegre etmek için 1996 yılında icat edilmişti. Flash, Silverlight, Java ve PDF gibi eklentilerin tarayıcı ile entegresini sağlıyordu. Microsoft artık AcriveX’e ihtiyaç kalmadığını düşünüyor.

ActiveX’in gidiyor olması Flash’ın öleceği anlamına gelmiyor. Microsoft tıpkı Chrome’da olduğu gibi tarayıcının içine Flash inşa edecek ayrıca Microsoft Edge yerel PDF desteğine sahip olacak.

Microsoft ayrıca eski eklenti yöntemi Browser Helper Objects (BHO)’i de geride bırakıyor. Bu toolbar oluşturmada kullanılan bir şeydi. Yani artık Internet Explorer’da sık sık rastlanan ask.com toolbarlarını göremeyeceksiniz.

Microsoft geliştiriciler için eklenti oluşturma hizmetini de en geç yaza kadar devreye sokmaya çalışıyor. Bu tıpkı Mozilla, Chrome ve Opera’da olduğu gibi çalışacak.